Operat szacunkowy czyli profesjonalna, pisemna opinia sporządzana przez rzeczoznawcę majątkowego, która określa wartość nieruchomości na podstawie analizy, badań rynkowych i wiedzy eksperckiej. Jest to kompleksowy raport, który dostarcza rzetelnych informacji dotyczących aktualnej wartości nieruchomości.
Każdy operat powinien zawierać następujące informacje:
- Określenie przedmiotu i zakresu wyceny
- Określenie celu wyceny
- Podstawa formalna wyceny
- Źródła danych o nieruchomości
- Opis stanu i przeznaczenia nieruchomości
- Analizę rynku
- Wskazanie rodzaju określanej wartości, wyboru podejścia, metody i techniki szacowania
- Przedstawienie obliczeń wartości nieruchomości, wyniku wraz z uzasadnieniem.
Podsumowując w operacie szacunkowym należy przedstawić cały proces prowadzący do określenia wartości nieruchomości łącznie z obliczeniami.
Ważnym punktem jest poprawne zdefiniowanie przedmiotu wyceny, czyli nieruchomość jako obiekt oraz zakresu wyceny, czyli wiązkę praw związanych z nieruchomością, która to właśnie podlega procesie wyceny.
Przykład:
Przedmiot wyceny: lokal mieszkalny nr.. o powierzchni użytkowej 50 m² położony na pierwszej kondygnacji w budynku zlokalizowanym w ….
Zakres wyceny: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Uwaga: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ≠ prawu własności.
Rzeczoznawca majątkowy podpisuje operat szacunkowy, obecnie nie jest już wymagana pieczątka rzeczoznawcy. Operat jest dokumentem urzędowym i może stanowić dowód w sprawach urzędowych i sądowych. Ważny jest 12 miesięcy od daty jego sporządzenia chyba, że wystąpiły istotne zmiany czynników określone w art. 154. Ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Oto kilka przykładów, kiedy warto oszacować wartość nieruchomości:
- Kredyt hipoteczny: banki często wymagają operatu szacunkowego jako podstawy do określenia kwoty kredytu
- Planowanie inwestycji: jeśli planujesz inwestycje w nieruchomości, wycena może pomóc w oszacowaniu opłacalności i możliwości zwrotu z inwestycji.
- Podział majątku, dziedziczenie: wycena nieruchomości jest często nieodzowna- ustalenie wartości nieruchomości pozwala na sprawiedliwe rozdzielenie majątku między stronami.
- Określenie ceny sprzedaży nieruchomości.